Facebook Twitter YouTube
 


Bookmark and Share

Regionals: Counties Manukau 2010

23 May 2010

Wesley College Gymnasium Paerata Road, Paerata (Drury off ramp).

Entrants List»

Photos

RESULTS


Mr Luke Thompson accepting the trophy for BEST CLUB on behalf of XTREME MARTIALS ACADEMY

BEST CLUBS:

1st: XTREME
2nd Paul M Papakura
3rd: Dragons Spirit Papatoetoe

Best Overall Belts

Black Belt Melissa Timperley PMP
Red Belt Corey Hunter XTRA
Red Belt Travis Page JSMR
Blue Belt Georgia Kendall PMWP
Green Belt Aaron Crisp XTRA
White/Yellow Belt Jenna Dodd XTRA

Patterns Places

Male/Female 3rd Dan+ Patterns
Gold Melissa Timperley PMP
Silver Toni Moki PMP
Bronze Brett Kimberley JSMR
Male/Female 2nd Dan Patterns
Gold Courtney Meleisea DSP
Silver Alisa Parker PMP
Bronze Ethan Parker PMP
Male/Female 1st Dan Patterns Adult
Gold Zharna Letfus DSP
Silver Lianna Mccartney ZEA
Bronze Anthony Erceg PMP
Male/Female 1st Dan Patterns
Gold Paige Moki PMP
Silver Zane Kendall PMWP
Bronze Vanshika Sudhakar DSP
Male/Female Red Belt Patterns
Gold Corey Hunter XTRA
Silver David Westren XTRA
Bronze Karlene Hunter XTRA
Male/Female Blue Belt Patterns Adult
Gold Winston Etekia Tupou DSP
Silver Naomi Denton PMP
Bronze Fran Marshall ARD
Male Blue Belt Patterns Junior
Gold Jared Wood PMP
Silver Dejaimero Iotua PMP
Bronze Jeet Parikh PMP
Female Blue Belt Patterns Junior
Gold Georgia Kendall PMWP
Silver Taylor-lee Maxwell TRI
Bronze Niketa Wells WKU
Male/Female Green Belt Patterns Adult
Gold Courtney Weir ARD
Silver Matthew Knight XTRA
Bronze Carmen Chapman XTRA
Male/Female Green Belt Patterns Junior
Gold Aaron Crisp XTRA
Silver Joel Rushton JSMR
Bronze Viper Klomjai TRI
Male Yellow Belt Patterns Adult
Gold Nehasi Tai DSP
Silver Ben Rushton JSMR
Bronze Jacob Blackwell PMP
Male Yellow Belt Patterns Junior
Gold Kerrie Pirini ZEA
Silver Taine Hunter XTRA
Bronze Ryan Martin XTRA
Female Yellow Belt Patterns Junior
Gold Jenna Dodd XTRA
Silver Rebecca Goulstone XTRA
Bronze Courtney Church PMP
Male White Belt Patterns
Gold Niko Marinovich XTRA
Silver Sean Jamieson WKU
Bronze Dean Cooper BOT
Female White Belt Patterns
Gold Venezia Henry DSP
Silver Rebecca Jamieson WKU
Bronze Sarah Dodd XTRA

Sparring Places

Womens Dan Hyperweight
Gold Toni Moki PMP
Silver Lianna Mccartney ZEA
Bronze Kristy Leong DSP
Womens Dan Middleweight
Gold Courtney Meleisea DSP
Silver Paige Moki PMP
Bronze Alisa Parker PMP
Junior Boys Dan Middleweight
Gold Ethan Parker PMP
Silver Waka Clencie PMWP
Bronze Kishan Mistry PMP
Junior Girls Dan Hyperweight Plus
Gold Patrina Guptill DSP
Silver Hanna Kendall PMWP
Junior Girls Dan Heavyweight
Gold Melissa Timperley PMP
Silver Phillipa Henry INFP
Bronze Vanshika Sudhakar DSP
Int Boys Dan Heavyweight
Gold Robert Meleisea DSP
Silver Joshua Campbell TRI
Bronze Zane Kendall PMWP
Int Boys Dan Middleweight
Gold Mitchell Leong DSP
Silver Wayne Tureia DSP
Womens 1-4 Gup Heavyweight
Gold Courtney Weir ARD
Silver Kirsty Hedley XTRA
Bronze Naomi Denton PMP
Veteran Womens 1-8 Gup Hyperweight Plus
Gold Vienna Parker PMP
Silver Gail Armitage ARD
Veteran Womens 4-6 Gup Middleweight
Gold Fran Marshall ARD
Silver Mary Kopa PMP
Junior Boys 1-4 Gup Hyperweight Plus
Gold David Westren XTRA
Silver Thillak Naidu EPAK
Junior Boys 1-4 Gup Hyperweight
Gold Travis Page JSMR
Silver Lucian Rotana Henry DSP
Bronze Nathan Passfield DSP
Junior Boys 1-4 Gup Heavyweight
Gold Corey Hunter XTRA
Silver Daniel Johnson JSMR
Int Boys 1-4 Gup Middleweight
Gold Caleb Ihaia XTRA
Silver Jeet Parikh PMP
Bronze Daniel Hall DSP
Int Boys Dan/Gup Lightweight
Gold Vinukshan Chandrakumar DSP
Silver Callum Senior WKU
Bronze Aidan Campbell TRI
Peewee/Int Girls 1-4 Gup Heavyweight
Gold Georgia Kendall PMWP
Silver Catherine Stanisich DSP
Bronze Mabel Tata DSP
Int Girls 1-4 Gup Microweight
Gold Karlene Hunter XTRA
Silver Niketa Wells WKU
Peewee Boys 1-4 Gup Middleweight
Gold Joshua Crandall JSMR
Silver Dejaimero Iotua PMP
Bronze Vaughan Webb INFP
Mens Dan/Gup Hyperweight
Gold Brendan Doogan DSP
Silver Nehasi Tai DSP
Bronze Matthew Knight XTRA
Mens Gup/Dan Heavyweight
Gold Bradley Wickman PMP
Silver Tyler Jenkins PMWP
Bronze Anthony Erceg PMP
Womens 5-8 Gup Hyperweight
Gold Margaret Kelp PMP
Silver Carmen Chapman XTRA
Veteran Mens Gup/Dan Hyperweight
Gold Phil Webb INFP
Silver Alan Cooper BOT
Bronze Paul Easton DSP
Int/Junior Boys 5-8 Gup Middleweight
Gold Devon Brown XTRA
Silver Paul Baik XTRA
Bronze Kerrie Pirini ZEA
Junior Girls2-8 Gup Hyperweight
Gold Taylor-lee Maxwell TRI
Silver Tiaretaina Leota ZEA
Bronze Emma Rimamotu PMWP
Int Boys 5-8 Gup Heavyweight
Gold Aaron Crisp XTRA
Silver Dylan Higgins EPAK
Bronze Joel Rushton JSMR
Peewee/Int Boys 5-10 Gup Middleweight
Gold Niko Marinovich XTRA
Silver Keegan Bennett XTRA
Bronze Jordan Nguyen DSP
Int Boys 5-8 Gup Microweight
Gold Benjamin Wright BOT
Silver Mackenzie Lamb WKU
Bronze Taylor Bennett XTRA
Jnr/Int Girls 4-9 Gup Lightweight
Gold Courtney Church PMP
Silver Rebeca Caulton XTRA
Bronze Brooke Johnson-Curry XTRA
Peewee Boys 5-8 Gup Middleweight
Gold Kieran Welsh XTRA
Silver Uchit Gangoli XTRA
Bronze Viper Klomjai TRI
Peewee Boys 4-10Gup Lightweight
Gold Taine Hunter XTRA
Silver Dean Cooper BOT
Bronze Jared Wood PMP
Peewee Girls 5-8 Gup Heavyweight
Gold Jenna Dodd XTRA
Silver Siobhan Martin XTRA
Bronze Ruby Kendall PMWP
Peewee Boys 9-10 Gup Middleweight
Gold Connor Hartley XTRA
Silver Kros Rimamotu PMWP
Peewee Girls 5-10 Gup Micro/Lightweight
Gold Charitra Parkinson INFP
Silver Paschalia Tupou DSP
Bronze Abigal Webb INFP

Special Technique Places

Power Test Places

Mens Black Belt Power
Gold Brendan Doogan DSP
Silver Bradley Wickman PMP
Womens Black Belt Power
Gold Kristy Leong DSP
Silver Alisa Parker PMP
Bronze Lianna Mccartney ZEA
Mens Colour Belt Power
Gold Tyler Jenkins PMWP
Silver Wikus Olivier BOT
Bronze Damion Keeling EHWK
Bronze James Allan PMP
Womens Colour Belt Power
Gold Margaret Kelp PMP
Silver Vienna Parker PMP
Bronze Naomi Denton PMP
Junior Mens Black Belt Power
Gold Ethan Parker PMP
Silver Kishan Mistry PMP
Bronze Waka Clencie PMWP
Junior Womens Black Belt Power
Gold Melissa Timperley PMP
Silver Patrina Guptill DSP
Bronze Hanna Kendall PMWP
Junior Mens Colour Belt Power
Gold Travis Page JSMR
Silver Daniel Johnson JSMR
Bronze Lucian Rotana Henry DSP
Int Colour Belt Power
Gold Aaron Crisp XTRA
Silver Tiaretaina Leota ZEA
Bronze Nathan Passfield DSP
PeeWee Mens Colour Belt Power
Gold Dean Cooper BOT
PeeWee Gup Power
Silver Kyra Maynard DSP
Bronze Sean Kumar ZEA
Int Male Black Belt Power
Gold Robert Meleisea DSP
Silver Aidan Campbell TRI
Bronze Wayne Tureia DSP

Events: Patterns , Sparring, Pre-Arranged Free Sparring, Team Patterns, Kids and Adult Power (see below)

Each club must provide 1 full time Umpire or Official per 5 members entered. If you don't have enough at your own club you can borrow from another. Please provide the organiser your list of umpires at closing date.

 

Power Rules

KIDS POWER PUNCH (Gup grades only, under 15 years)

This is a competition of elimination. Starting with say 8 students facing numbered identical small pads held by fingertips.  All 8 student punch at once and we watch and wait until all pads come to rest.  Then the student whose pad travels the least distance is eliminated and another round commences until a winner is found.  Students commence each round from L stance forearm guarding block and execute reverse punch - no running or jumping to punch. In competition the students that hold the pad also retrieve it for the competitor.  The mitts used will be similar to boxing focus mitts (for single hand).

ADULTS POWER KICK (Gup grades, 15 and over)

The winner is the adult who can break the most boards with a single kick of your own choice. 2 attempts are allowed (must be the same kick). For example, you could attempt a 6 board back kick and be unsuccessful, so then attempt to 5 boards on your 2nd attempt. There will be separate divisions for men and women and in different weight divisions, open to adults any rank.

Black belts compete with normal ITFNZ rules for Power. Techniques are: Knifehand (elbow for juniors), Side kick and turning kick




International Taekwon-Do Federation Terms & Conditions : Privacy : © 1996 - 2017 International Taekwon-Do Foundation of New Zealand. Please do not re-publish material without permission.