Facebook Twitter YouTube
 


Bookmark and Share

Regionals: Midlands 2012

Saturday 19th May

Te Awamutu Events Centre

General Information »

Results from RingMashall Page »

Photos »

Results

Best Overall Club

Club Gold Silver Bronze Total
Hamilton 8 10 10 54
Silla Taekwon-Do 9 6 5 44
Te Karaka Taekwon-Do 6 4 6 32
Te Awamutu 3 5 1 20
Hwa Rang Academy - Otumoetai 5 1 2 19
BOP Taekwon-Do Academy 4 2 1 17
Master D ITF Cambridge 1 4 4 15
Hwa Rang Academy - Pillans Point 0 5 2 12
Hwa Rang Academy 1 0 1 4

Best Team

Club Gold Silver Bronze Total
Hwa Rang Academy - Otumoetai 1 0 0 3
Te Awamutu 1 0 0 3
Silla Taekwon-Do 0 2 0 4
Te Karaka Taekwon-Do 0 0 2 2
Hamilton 0 0 1 1

Best Individual Belts

Best Overall Yellow Belt

Zoe Bates (HAM)
Zak Baker (HRA)

Best Overall Green Belt

Georgia Craig (SIL)
Marc Burkhart (HAM)
Daniel Taylor (TEK)

Best Overall Blue Belt

Nikau Nolan (TEA)

Best Overall Red Belt

Maddison Black (SIL)

Best Overall Junior Male Black Belt

Simon Davis (TEK)

Best Overall Senior Male Black Belt

Clint King (HAM)

Best Overall Junior Female Black Belt

Kara Timmer (HWO)

Best Overall Senior Female Black Belt

Anna Hall (TEA)

Sparring

Male Int/Peewee <38kg

Blaze Edwards (SIL)
Matthew Jackson (TEK)
Alex Miller-Geek (CAM)

Male Int/Junior 8th-1st Gup

Josh Brown (SIL)
Marc Burkhart (HAM)
Zak Baker (HRA)

Male Int light/middle 8th-1st Gup

Nikau Nolan (TEA)
Thomas Guest (HRT)
Connor McBreen (TEK)

Male Junior Red/Black Belt

Simon Davis (TEK)
Sean McDermott (HRT)
Kahn Brown (HWO)

Male Senior BB open

Ross Black (BOP)
Khong Keopraserth (HAM)

Male Senior 4th-1st Gup <75kg

Thomas Sowersby (HAM)
Sarath Mok (HAM)
Adam Searle (CAM)

Male Senior/Vet 4th-1st Gup >75kg

David Blackwell (HAM)
Matthew Ferri (CAM)

Male Snr/Veteran 8th-5th Gup <84kg

Paul Mazai (HAM)
Daniel Taylor (TEK)
David Simcock (HAM)

Male Veteran >84kg

Michael Williams (BOP)
Andrew Craig (SIL)
John Emett (HRT)

Female Peewee micro 8th-5th Gup

Jerrica Larby (TEK)
Corey-James Davidson (BOP)

Female Peewee light 8th-5th Gup

Zoe Bates (HAM)
Sam Davidson (BOP)
Veisinia Kaifa (SIL)

Female Intermediate light 4th-1st gup

Jade Gibson (SIL)
Ashleigh Phillips (HAM)
Claudia Cale (TEK)

Female Int/Junior middle <14

Maddison Black (SIL)
Eden Bates (HAM)
Frances Lloyd (SIL)

Female Int/Jnr >13

Maia Van de Mark (TEK)
Georgia Craig (SIL)
Emma Jarvis (SIL)

Female 1st Gup - BB Open

Kara Timmer (HWO)
Charlotte Blair (HAM)
Mary Daborn (HAM)

Female Vet/Senior 8th-4th Gup

Melanie Semmens (BOP)
Rebecca Johnson (HAM)
Tina Bellamy (HAM)

Patterns

Male Jnr 7th&8th Gup

Zak Baker (HRA)
Jake Dolan (TEA)
Rohan Dolan (TEA)

Male Jnr 5th&6th Gup

Marc Burkhart (HAM)
Samuel Guest (HRT)
Blaze Edwards (SIL)

Male 3rd & 4th Gup

Nikau Nolan (TEA)
Matthew Ferri (CAM)
Thomas Sowersby (HAM)

Male Jnr 1st&2nd Gup

Morgan Hatch (BOP)
Matthew Jackson (TEK)
Kahn Brown (HWO)

Male 1st Dan

Simon Davis (TEK)
Eoghain Thomson (HWO)
Ross Black (BOP)

Male Snr 7th&8th Gup

Lou Black (SIL)
Shane Dolan (TEA)
David Simcock (HAM)

Male Snr 5th&6th Gup

Daniel Taylor (TEK)
Wayne Blackwood (CAM)
Paul Mazai (HAM)

Male Snr 1st&2nd Gup

Sarath Mok (HAM)
Andrew Craig (SIL)
Adam Searle (CAM)

Male 2nd-6th Dan

Gwyn Brown (SIL)
Gregory Dyson (CAM)
Grant Eccles (HAM)

Female 7th&8th Gup

Jasmine Goble (CAM)
Rebecca Johnson (HAM)
Zoe Bates (HAM)

Female Jnr 5th&6th Gup

Georgia Craig (SIL)
LenaVaughn Kaifa (SIL)
Frances Lloyd (SIL)

Female 3rd&4th Gup

Emma Jarvis (SIL)
Eden Bates (HAM)
Chloe Almey (HRT)

Female 1st&2nd Gup

Maddison Black (SIL)
Maia Van de Mark (TEK)
Charlotte Blair (HAM)

Female 1st-2nd Dan

Kara Timmer (HWO)
Hine-Anahera Nolan (TEA)
Harmony Moki (CAM)

Power

Male Power

Clint King (HAM)
Sean McDermott (HRT)
Simon Davis (TEK)

Female Power

Kara Timmer (HWO)
Anna Hall (TEA)

Special

Male Special

Clint King (HAM)
Scott Sutherland (HAM)
Simon Davis (TEK)

Junior Female Special

Kara Timmer (HWO)
Hine-Anahera Nolan (TEA)

Pre-Arranged

Pre-Arranged Sparring Open

Te Karaka Taekwon-Do (TEK)
Hwa Rang Academy - Pillans Point (HRT)

Team Events

Team Patterns

Te Awamutu (TEA)
Silla Taekwon-Do (SIL)
Te Karaka Taekwon-Do (TEK)

Team Sparring

Hwa Rang Academy - Otumoetai (HWO)
Silla Taekwon-Do (SIL)
Te Karaka Taekwon-Do (TEK)
Hamilton (HAM)

 

 




International Taekwon-Do Federation
Home | About Taekwon-Do | How to Join | Locations | News | Events | HP | Merchandise | Reference
Contact Us  Sponsors  Parents  Kids  Related Sites  Governance  Sign In 
Terms & Conditions : Privacy : © 1996 - 2017 International Taekwon-Do Foundation of New Zealand. Please do not re-publish material without permission.