Facebook Twitter YouTube
 


Bookmark and Share

World Champs: 2017 Ireland

New Zealand Team 2017

The coaches and management are pleased to announce the following competitors have been selected to represent New Zealand at the forthcoming World Championships. The 2017 World Championship to be held in Ireland is a combined tournament for both Seniors and Juniors.

 

Seniors

PATTERNS


Individual Male Pattern

Individual Female Pattern

1st Degree

Hunter Edwards
Taine Williams

1st Degree

Angel McCreedy
Shylene Singh

2nd Degree

Vinu Vijayakumaran

2nd Degree

Phillipa Henry
Roisin Giles

3rd Degree

Matt Bowden

3rd Degree

Jacqueline Geurts
Kara Timmer

4th Degree

Mark Trotter
Tomo Shibata

4th Degree

Melissa Timperley
Helen Caley

POWER


Individual Male Power

Individual Female Power

Wesley Filiki
Kris Herbison

Courtney Weir
Row Hope

SPECIAL TECHNIQUE


Individual Male Special Technique

Individual Female Special Technique

Sean Neary
Vinu Vijayakumaran

Helen Caley
Melissa Timperley

SPARRING



Individual Male Sparring

Individual Female Sparring

Micro

Tom Biggs

Micro

Melissa Timperley

Light

Matt Bowden
Callum Woodill

Light

Phillipa Henry
Shylene Singh

Middle

Adam Herbison
Igor Kim

Middle

Angel McCreedy
Roisin Giles

Light Heavy

Sean Neary
Riley Phillips-Harris

Light Heavy

Row Hope
Shenea Whakarau

Heavy

Taine Williams
Dylan Cooper

Heavy

Courtney Weir

Hyper

Allister Villiers

TEAM COMPETITORS


Patterns

Roisin Giles
Courtney Weir
Kara Timmer
Melissa Timperley
Angel McCreedy
Phillipa Henry

Sparring

Dylan Cooper
Sean Neary
Riley Phillips-Harris
Igor Kim
Allister Villiers
Taine Williams

Sparring

Power

Allister Villiers
Taine Williams
Wesley Filiki
Callum Woodill
Brendan Doogan

Power

Roisin Giles
Courtney Weir
Kara Timmer
Row Hope

Special Technique

Dylan Cooper
Sean Neary
Vinu Vijayakumaran
Callum Woodill
Brendan Doogan

Special Technique

Helen Caley
Jacquline Guerts
Kara Timmer
Melissa Timperley

PREARRANGED SPARRING


Mark Trotter    Carl van Roon

Juniors

PATTERNS


Individual Male Pattern

Individual Female Pattern

1st Degree

Jakob Braakhuis
Logan Braakhuis
Jared Wood

1st Degree

Maddison Black
Layne George
Simran Kumar

2nd Degree

Jack Watson
Alex Petrovich
Toby Langdon

2nd Degree

 

POWER


Individual Male Power

Individual Female Power

Michael Searle
Alex Petrovich
Ethan Murtagh

Mabel Tata
Kyla Walton
Janae Whakarau

SPECIAL TECHNIQUE


Individual Male Special Technique

Individual Female Special Technique

Alex Petrovich
Aidan Campbell
Daniel Cossey

Janae Whakarau
Bianca Koper
Frances Lloyd

SPARRING



Individual Male Sparring

Individual Female Sparring

Micro

Anusheel Singh
Mani Depree

Micro

Elizabeth Martin
Simran Kumar

 

 

Middle

Connor Mitchell
Lachlan Ellis
Toby Langdon

Middle

Jahnas Barbarich Stevenson
Georgia Vogt

Light Heavy

Bailey Jeffery
Daniel Cossey
Jared Wood

Light Heavy

Gabby Lambert

Heavy

Alex Petrovich
Sean Hakeagatoa
Samuel Mackay

Heavy

Janae Whakarau
Layne George

Hyper

Michael Searle
Vaughan Webb
Aidan Campbell

Hyper

Bianca Koper
Frances Lloyd
Mabel Tata

TEAM COMPETITORS


Patterns

 

Sparring

Aidan Campbell
Sean Hakeagatoa
Bailey Jeffery
Alex Petrovich
Michael Searle
Samuel Mackay

Sparring

Frances Lloyd
Bianca Koper
Mabel Tata
Janae Whakarau
Layne George

Power

Daniel Cossey
Sean Hakeagatoa
Toby Langdon
Ethan Murtagh
Alex Petrovich
Michael Searle

Power

Maddison Black
Mabel Tata
Kyla Walton
Janae Whakarau

Special Technique

Aidan Campbell
Daniel Cossey
Bailey Jeffery
Toby Langdon
Alex Petrovich
Samuel Mackay

Special Technique

Frances Lloyd
Bianca Koper
Maddison Black
Janae Whakarau

PREARRANGED SPARRING


Aidan Campbell    Jared Wood




International Taekwon-Do Federation
Home | About Taekwon-Do | How to Join | Locations | News | Events | HP | Merchandise | Reference
Contact Us  Sponsors  Parents  Kids  Related Sites  Governance  Sign In 
Terms & Conditions : Privacy : © 1996 - 2017 International Taekwon-Do Foundation of New Zealand. Please do not re-publish material without permission.